szukamy
błądzimy
mylimy się
walczymy
i znowu szukamy
logo FWG Projekt Rozdroża Wolności funkcjonuje
w ramach działań Fundacji Wspólnota Gdańska

Aktualności

No walls - żadnych ścian

2017.08.10

W lipcu 2017 zrealizowaliśmy pierwszą z dwóch zwycięskich form przestrzennych. Jest to projekt autorstwa Marii Kalińskiej pt. No walls - żadnych ścian. 

Formę można oglądać w Parku Nadmorskim im. R. Reagana w Gdańsku, przy wejściu C (od ul. Obrońców Wybrzeża). 

Autorka o swojej pracy:

Forma przestrzenna no walls - żadnych ścian - zwraca uwagę na problem nietolerancji i apeluje o większą otwartość na inne narody i ich kultury, często sprawiające wrażenie obcych i niezrozumiałych. Różnego rodzaju uprzedzenia i przesądy budują prowizoryczne mury na płaszczyźnie relacji międzyludzkich, jednak nigdy nie mają prawa ingerować w wolność drugiego człowieka i w żaden sposób jej ograniczać.


Ustawione naprzeciwlegle ramy, których układ na rzucie poziomym wpisuje się w okrąg, symbolizują kultury świata. Dwie z nich nawiązują formą do architektury arabskiej i Bliskiego Wschodu. Drzwi zwieńczone owalem odnoszą się do odległych czasów - przypominają średniowieczny portal osadzony w przesklepionej łukiem wnęce. Przeciwieństwo stanowi rama prostokątna, odwołująca się do świata współczesnego, dążącego do minimalizmu - prosta forma geometryczna ograniczona trzema liniami odpowiada tendencjom w sztuce XXI wieku, skupiającej się na funkcji i treści, pozbawionej zbędnego ornamentu.

Drzwi jako architektoniczny symbol przejścia w sferze wolności tracą swoje pierwotne znaczenie. Przestają pełnić funkcję przegrody - nie odgradzają, a łączą; stanowią jedynie element niewidzialnych ścian, sztucznie wznoszonych przez ludzką wrogość. Otwierają się w kierunku czterech stron świata, zapraszając na spotkanie z odmiennymi przekonaniami i wierzeniami. Wytyczają potencjalne miejsce dialogu. Każdy ma prawo do wolności, bez względu na to, skąd pochodzi i jakie progi pokonuje na co dzień. Bez otwartości na innych, wzajemnego szacunku i zaufania nie jesteśmy w stanie budować prawdziwej wolności. 


grafika 755,
grafika 756,
grafika 757,
grafika 758,