Weekend finałowy tegorocznej edycji Rozdroży Wolności już za nami! Działo się bardzo dużo, w wielu miejscach, z udziałem wielu osób i wszechobecnego, gorącego słońca.
Po pierwsze, dsłoniliśmy symbolicznie dwie instalacje artystyczne - "Ułóż sobie wolność" Mariusza Dydo oraz "Tu można marzyć" Emilii Kalkowskiej - Marszałek. Sobota, 13 września, był jednocześnie dniem zakończenia pleneru rzeźby w drewnie i kowalstwa artystycznego, który trwał przez tydzień w lesie miejskim przy ul. Tatrzańskiej w Gdańsku. Wieczorem wręczyliśmy dyplomy i statuetki tegorocznym zwycięzcom konkursu Rozdroża Wolności, a na deser było coś naprawdę bardzo, bardzo energetycznego: szalony koncert zespołu Boogie Boys!
W nowootwartej przestrzeni warsztatowej Galerii Sztuki Warzywniak, czyli Świetlicy w Rybnym, w sobotę przed południem odbyły się warsztaty literackie pod hasłem "Oliwa na wierzch wypływa", które poprowadziła Barbara Piórkowska.
Dodatkowo, dla amatorów spacerowania, zaprzyjaźniony z nami Klub Kultury Dawnej Arche przygotował oliwską pieszą wycieczkę, której szlak prowadził wprost na plener rzeźbiarski przy Tatrzańskiej.
To jednak nie wszystko! Dzień wcześniej, w piątek, 12 września, odbyło się seminarium o sztuce w przestrzeni publicznej. Kilkugodzinna debata z udziałem ekspertów, przeprowadzona w Radiu Gdańsk, stała się areną wymiany wiedzy i doświadczeń o tym, jak wiele aspektów wiąże się z pojęciem sztuki w przestrzeni publicznej. Teoretycy, praktycy, badacze zjawisk kulturalnych dyskutowali o kierunkach rozwoju sztuki w przestrzeni publicznej, o sztuce w mieście przyszłości.
Park Oliwski był główną areną niedzielnych działań "rozdrożowych".
W akcji literackiej BEZ CENZURY uczestniczyło 30 literatów pochodzących nie tylko z Trójmiasta, ale również z innych regionów kraju. Poeci i pisarze dali upust swojej twórczej energii wykorzystując białą wstęgę papieru rozłożoną na parkowej alejce. Pisali naprawdę bez cenzury, w związku z tym zrodziły się teksty bardzo różnorodne w formie i treści (wkrótce zostaną opublikowane na stronie oraz w odrębnym katalogu dokumentującym projekt).
Odwiedzający park grali w nasze gigantyczne scrabble, co budziło wiele emocji i uśmiechu wśród grających i obserwujących ich zmagania. Nieopodal kaskady na Potoku Oliwskim stała Kolejka Bardzo Ważnych Osób - bardzo długi baner z postaciami 100 bohaterów, którzy przyczynili się do powstania wolnej, niepodległej Polski.
Dodatkowym akcentem był "okrągły stół", autorski projekt szczecińskiego artysty, Wojciecha Gołębiowskiego, z udziałem manekinów przypominających postaci Angeli Merkel, papieża Franciszka, Donalda Tuska, Władimira Putina i Lecha Wałęsy.
Drugim, bardzo silnym akcentem literackim niedzieli było spotkanie poświęcone postaci i twórczości Zbigniewa Herberta w Pałacu Opatów. Uczestniczyli w nim znakomici goście zaproszeni przez nas oraz partnera projektu, Fundację Centrum Solidarności. O Herbercie rozmawiali m.in. Katarzyna Herbert, Ryszard Krynicki, Kazimierz Nowosielski, Andrzej Fac, Barbara Piórkowska, Marcin Kleinszmidt. Spotkanie uświetnił koncert muzyki gdańskiego kompozytora Marka Czerniewicza. Muzycy w osobach Izabeli Paszkiewicz, Ewy Juszczyk-Kowalkowskiej i Tadeusza Samerka, zaprezentowali się znakomicie, a publiczność nie szczędziła braw i próśb o bisy.